İlişki ve Evlilik Terapisi

0 0

Evlilik, kadın ve erkeğin karı koca rollerini üstlenmek amacı ile yaşamlarını birlikte geçirmesi üzerine gerçekleştirilen birlikteliktir. Evlilik her türlü sosyal, dini ve hukuksal olarak yollardan beraberliğin oluşturulmasıdır. Evli çiftler bir süre sonra çocuklarını dünyaya getirerek bu birliktelik sistemini sürdürebilirler. Bir evlilikteki en önemli şey ise sevgi ve saygıdır. Sevgi ve saygı unsurları birlikteliğin sürdürülmesindeki en önemli unsurlardır.

İlişki ve Evlilikte Ortaya Çıkan Sorun ve Problemler

Her evlilikte bazı sorun ve problemler ortaya çıkabiliyor. Bu sorun ve problemlere karşı çözüm olarak ilişki ve evlilik terapisi en büyük yardım ve tedavi yöntemidir. Bu tedavide, tedaviye yardımcı olan psikolog terapi tedavisinin en önemli baş rolüdür İlişki ve evlilik terapisi, evli çiftlerin birbirleriyle aralarında olan ilişkilerini ve bu ilişkide ortaya çıkan sorunlara yardımcı olur. Bu terapi yöntemi aile sistemini ilişkiler arasında bireylerden çok bir bütün olarak yaklaşılmasını sağlayan psikoterapi yöntemidir. Bu problemler ise ailede gözlenen çatışmalar, eşler ya da eşler ile ebeveynler arasında görünen iletişim zorlukları, stres ve madde kullanımı gibi problemlerdir. Bu sorunların yanı sıra ise cinsel işlev bozukluğu, kronik hastalıklar, geniş aile sisteminde görünen rahatsızlıklar ilişki ve evlilik terapisinin konusu olabilirler.

Hangi Dönemlerde İlişki ve Evlilik Terapisinden Yardım Alınabilir?

İlişki ve evlilik terapisinden yardım almanın bazı dönem ve zamanları vardır. Bu dönemlerde ise bir terapiste başvuru yapmak kaçınılmaz bir son halindedir. Terapiste başvuru yapmak oldukça olumlu ve oldukça da etkili bir tedavi türüdür. Bu dönemler ise sırası ile;

  • Evlilik öncesi evliliğe hazırlık dönemi.
  • Yeni evli çift dönemi.
  • Küçük çocuğa ya da çocuklara sahip aile dönemi.
  • Ergen çocuk sahibi olan aile dönemi.
  • Evlilikte orta yaş dönemi.
  • Evli bireylerin evden ayrıldıkları ve evlilikte yaşlılık dönemi.

Dönemleri olmak üzere psikiyatri ve terapiye başvurulur.

İlişki ve Evlilik Terapisinde Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Bu durumda ilişki ve evlilik terapisinde terapist sorunlara şeffaf olarak yaklaşır. İlişkideki her türlü sorunlarda olumsuz ve yanlış düşünceleri güçsüzleştirip, olumlu düşünce ve davranışları güçlendirir. Bu sorunları güzelce konuşup çözebilmek adına her türlü sorun ve problem masaya yatırılır. Bu sayede çözüm aşamasına geçmek ve çözüme ulaşmak oldukça daha kolay olacaktır. Madalyon Klinik gibi psikoloji kliniklerinde ilişki ve evlilik terapisi yapılıyor. Bu terapi sonucunda evli çiftler ilişkilerindeki bütün problemleri çözebilir. Terapilerde gerektiğinde psikiyatr yardımı ile sorunlar da oldukça kolay çözülebilir. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.